Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt

Kiedy wykonać pierwsze badanie i dlaczego?

Przeważnie na pierwsze badanie należy udać się z dzieckiem pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia noworodka. Jeżeli u któregoś z rodziców rozpoznano dysplazję lub dziecko w III trymestrze ciąży miało ułożenie pośladkowe to badanie należy wykonać jak najszybciej. W tym okresie panewka stawu biodrowego ma jeszcze duże możliwości zmiany kształtu. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia przy rozpoznanej dysplazji daje bardzo duże szanse na wyleczenie dziecka metodami zachwawczymi. Brak szybkiej diagnostyki to utrata szansy jaką dała nam natura na samoistną poprawę kształtu panewki, a w konsekwencji trudniejsze i bardziej ryzykowne leczenie operacyjne.

Jak się przygotować do badania, jak wygląda badanie ?

Przygotowanie do badania

Dziecko powinno być spokojne
Badane dziecko powinno  być spokojne i zrelaksowane. Pamiętaj, że pośpiech i zdenerwowanie rodzica udzielają się dziecku. Dlatego jadąc na wizytę postaraj się przygotować wcześniej niezbędne akcesoria (nieprzemakalny podkład, pampers, wilgotne chusteczki) oraz książeczkę zdrowia dziecka. Przed wyjazdem sprawdź w internecie, czy na trasie przejazdu nie ma korków. Wyjedź z 15 minutowym wyprzedzeniem – dodatkowy czas przyda się na znalezienie miejsca parkingowego, załatwienie formalności w rejestracji i rozebranie dziecka. Jeżeli to możliwe weź ze sobą kogoś do pomocy (ojciec / matka / babcia dziecka / koleżanka)

Rozbierz wstępnie dziecko, zdejmij skafander
W pokoju badań USG temperatura wynosi zwykle ok. 20͐°C. Jeżeli wejdziesz do gabinetu z maluchem ubranym w zimową kurtkę, to dziecko zgrzeje się zdążysz go rozebrać. Potem spocone dziecko może się przeziębić w trakcie badania.

Wyciągnij dziecko z fotelika, sprawdź pieluszkę
Oczekując przed gabinetem USG wyciągnij dziecko z fotelika, sprawdź czy w pieluszce nie ma śmierdzącej “niespodzianki”. W razie potrzeby przewiń dziecko korzystając w postawionego w poczekalni przewijaka. Badania USG bioderek jest tzw. badaniem przesiewowym. To znaczy, że na jednego pacjenta przeznaczone jest ok. 5-10 minut. Nie marnuj tego czasu na rozbieranie i przewijanie dziecka w gabinecie lekarskim.

Co robić po wejściu do gabinetu?
Nie martw się. Być może jesteś z dzieckiem w gabinecie USG pierwszy raz, ale lekarz wykonał wiele takich badań i powie ci ci robić. Na początek rozłóż na leżance podkład nieprzemakalny (lub pieluchę tetrową) i połóż na niej swojego malucha. Następnie rozbierz dziecko od pasa w dół, tj. zdejmij spodnie i rozepnij body. Na początek nie zdejmuj pampersa – lekarz powie Ci, czy będzie to konieczne.

Dziecko powinno przed badaniem zostać nakarmione oraz przebrane. Należy mieć ze sobą kocyk oraz rzeczy niezbędne do ewentulanego przebrania dziecka (pielucha, wilgotna chusteczka, podkład).

Badanie
Przed wykonaniem badania rozbieramy dziecko. Wykonywane jest badanie fizykalne. Badanie USG odbywa się w specjalnie zaprojektowanym “korytku” zgodnie z zaleceniami prof. Grafa. Najpierw układamy dziecko na lewym boku – badamy prawy staw biodrowy. Podczas badania mama lub tata dziecka siedzi przy głowie noworodka utrzymując cały czas kontakt z nim. Badanie USG trwa przeważnie kilka/kilkanaście sekund.

Co trzeba ze sobą przynieść ?

  1. spokój i pogodny nastrój
  2. nieprzemakalny podkład lub pieluszkę tetrową lub kocyk
  3. zapasowego pampersa i mokre chusteczki
  4. książeczkę zdrowia dziecka

W przypadku badania w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza pediatry (do poradni ortopedycznej dla dzieci lub preluksacyjnej – w zależności od lokalizacji).